SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
The Bikers Gear Cordura Denim Stretch Jean is one of the most technically advanced riding jeans on the market
It's casual looking but it is packed with protection technology.
It has a certification rating of AA, offering the highest level of protection.
Made from heavy-duty Cordura denim, reinforced with Kevlar Lining, the jeans come with certified Level 2 knee Armour.
Features
(GREYDENIM)
| SKU | GREYDENIM |
| Barcode # | MENS CORDURA DENIM L2 CHARCOAL JEANS |
| Brand | Bikers Gear Australia |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
| Type | Kevlar Jeans - Mens |
.jpg)
Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Robin Kevlar Motorcycle Cargo Pants Camo Grey
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Vigor Leather Motorcycle Vest Black/White
From $189.00
or 4 payments of $47.25 with
Info
BGA Exo Rider Kevlar Protective Motorcycle Shirt G
From $139.00
or 4 payments of $34.75 with
Info
BGA Blake Kevlar Protective Motorcycle Jeans Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Blake Kevlar Protective Motorcycle Jeans Blue
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Robin Kevlar Lined Motorcycle Cargo Pants Blac
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Highway kevlar Stretch Motorcycle Jeans Grey
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Scorpion Protective Motorcycle Jeans Tent
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
RST Tapered Fit CE Kevlar Motorcycle Jeans Black
From $239.00
or 4 payments of $59.75 with
Info
BGA Stork Motorcycle Kevlar Lined Chinos Pants Kha
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Scorpion Ribbed Protective Motorcycle Jeans Bl
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
CE Level 1 Knee Protectors and Foam Hip Armour for
$10.00
or 4 payments of $2.50 with
Info
BGA Climate Men Motorcycle Full Kevlar Leggings
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
BGA Falkor Kevlar Motorcycle Jeans vintage
From $169.00
or 4 payments of $42.25 with
Info
BGA Stork Kevlar Stretch Motorcycle Chinos Pants B
Now from $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information