SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Packed with a host of innovative safety and protective features, the SMX-6 v3 Boots are the ultimate track and street performance riding boots packed with race-derived technology and protective materials designed to give riders a crucial performance edge on the track or street. With its newly designed upper, the SMX-6 v3 has been precision-engineered to closely conform to the anatomical contours of the foot, offering optimal flexibility and improved walking comfort. Every component on the SMX-6 v3 Boots has been carefully designed with rider performance in mind, including the protection innovations, improved ergonomics, and comfort features.
(ASTARSSMX6V3)
| SKU | ASTARSSMX6V3 |
| Barcode # | ALPINESTARS SMX 6 V3 SPORTS TOURING BOOTS |
| Brand | Alpinestars |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.017500000m3 |
| Type | Road Boots - Alpinestars |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
BGA Blake Kevlar Protective Motorcycle Jeans Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
BGA Robin Kevlar Motorcycle Cargo Pants Camo Red
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Johnny Reb Brutal Motorcycle Leather Boots Black
From $219.00
or 4 payments of $54.75 with
Info
Falco Patrol Urban WP Motorcycle Leather Boots Bro
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Alpinestars SP-8 V3 Motorcycle Racing Gloves Black
From $149.00
or 4 payments of $37.25 with
Info
Eleveit Freeride WP Motorcycle Leather Boots Brown
From $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Alpinestars Corozal Adventure WP Motorcycle Boots
From $425.00
or 4 payments of $106.25 with
Info
Alpinestars J6 WP Motorcycle Boots Tan
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Falco Patrol WP Motorcycle Leather Boots Black
From $249.00
or 4 payments of $62.25 with
Info
Alpinestars Chrome Urban Motorcycle Shoes Black
From $179.00
or 4 payments of $44.75 with
Info
Johnny Reb Classic Long Motorbike Boots Black
From $219.00
or 4 payments of $54.75 with
Info
Buse Paragon WP Motorcycle Touring Boots Black
Now from $99.00
or 4 payments of $24.75 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information