SADDLE BAG HARLEY STYLE 3 BUCKLE PLAIN
$199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Determined, aggressive, self-confident. The new Matryx is the ideal travel companion to face any adventure, even the most demanding.
Its state-of-the-art ventilation system, designed inside the wind tunnel, enhances driving pleasure and, thanks to the large visor equipped with the innovative A3S (Airoh Automatic AntiFog System), combined with the central visor locking system, you will be able to have maximum control over every detail, without ever compromising on safety.
Choose your route, overcome your limits, bravely face the most beautiful journey of your life.
• HPC Shell (High Performance Composite)
• 2 Shell Sizes (1° XS – M / 2° L – XXL)
• ECE 22.06 approved
• Bluethooth ready
• Tool-Less Visor Removal
• ASN rotational system
• AEFR (Emergency Cheekpad Removal)
• A3S (Airoh Automatic Anti-Fog System)
• COOLMAX Inner Lining
• Pinlock 120 included
• Wind Tunnel Designed & Tested
(AirohMatryxOrange)
| SKU | AirohMatryxOrange |
| Barcode # | AIROH SPARK RISE ORANGE MATT |
| Brand | Airoh |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.015625000m3 |
| Type | Helmets - Road Airoh |

Help other Bikers Gear Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
LS2 FF811 Vector II Full Carbon Motorbike Helmet
From $629.00
or 4 payments of $157.25 with
Info
Suomy Track-1 E06 Full Face Helmet Gunmetal Red
From $499.00
or 4 payments of $124.75 with
Info
Nolan N808 Wanted White Black Red Silver Motorcycl
From $409.00
or 4 payments of $102.25 with
Info
Nolan X903 Full Face Intrigo Grey Black Carbon Hel
From $1,039.00
or 4 payments of $259.75 with
Info
Airoh Connor ECE 2206 Matt Black Motorcycle Helmet
From $199.00
or 4 payments of $49.75 with
Info
Shark Ridill 2 Lexan Motorcycle Helmet Internal Su
From $269.00
or 4 payments of $67.25 with
Info
Airoh Spark Motorcycle Helmet with Internal Visor
From $339.00
or 4 payments of $84.75 with
Info
Nolan N60-6 Sport Outset Motorcycle Helmet Flat Bl
From $345.00
or 4 payments of $86.25 with
Info
Suomy TX Pro Advance Full Face Helmet E06 Red
From $629.00
or 4 payments of $157.25 with
Info
Subscribe to the Bikers Gear Australia mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information